Mida tasub pidada silmas koolilapsele koti valimisel?


Tallinna lastehaigla füsioterapeut ja Tallinna Ülikooli õppejõud Kirsti Pedak nentis, et koolikottide valik Eesti poodides on viimase viie aastaga märgatavalt paranenud, kuid ikkagi leidub heade kottide vahel ka selliseid asjandusi, mis koolikoti tiitlit ei vääri.

Pedak hindas Tallinna kaubamajas müüdavaid koolikotte ja ranitsaid. «Kolmveerand neist kõlbavad kooli küll,» nentis ta.

Koolikoti ostmisel tuleb jälgida rihmade kuju, toestatust ning reguleerimisvõimalust. Rihmad ei tohiks olla sirged, vaid kumerad. «Tavaliselt jäetakse rihmad liiga suureks. Kott peab ikkagi olema selja vastas, umbes viis sentimeetrit vööst üleval. Ideaalne variant oleks veel ka kõhurihmad, mille abil saab raskust jagada õlgade ja kere vahelt, aga selliseid kotte eriti ei ole,» selgitas füsioterapeut.

Oluline on ka seljatoestuse olemasolu – seljatugi peab olema pehmem ning õhku läbi laskvast materjalist. «Õhk peab läbi käima, et selg ei muutuks väga higiseks,» rääkis Pedak ning lisas, et sama oluline on ka alaselga toetav polsterdus.

Lisaks hoiab hea koolikott ka vormi, selle kinnitused on lihtsad ja käepärast ning sahtleid on piisavalt, kuid mitte üleliia palju. «Lapsevanem peaks õpetama, kuidas kotti pakkida ja selle sisu aeg-ajalt kontrollima, sest lapsed armastavad sinna jätta asju, mida neil tegelikult vaja pole. Nad pakivad nädala asjad kotti kaasa,» pani Pedak südamele. Nii võib sageli juhtuda, et maksimaalselt kolm kilo kaaluda võiv koolikott kaalub hoopiski kuus kilo. «Asjad tuleks kotti paigutada võrdselt, õpikud vastu selga, et nad kotti seljast eemale ei tiriks,» lisas Pedak.

Kindlasti tuleks koolikotti poodi valima minna koos lapsega, kes peaks seda enne ostmist selga proovima.

Mida arvab Kirsti aga Herlitzi ranitsast?

1993858t81heea5

Tugev ja vormi hoidev ranits, samas kinnitussüsteem võib olla esimese klassi lapse jaoks keeruline. Roosa ja suur – ei tea, kas laps on nõus selle ranitsaga ka kolmandasse klassi minema? Mõne väikest kasvu lapse jaoks võib ranits olla liiga lai, samas ei ole kott iseenesest raske. Tugev põhi, polsterdatud rihmad ja seljatugi.

Lisan siia omalt poolt veel Flexi ranitsa omadused:
mõõdud: 39x36x22cm; maht~15 liitrit, kaal tühjana: ~ 1,1 kg. Ergo System ES: ergonoomiline seljatugi; 3 kohast reguleeritavad õlarihmad; vett ja mustust hülgav materjal. Pehmendusega õlarihmad; 3M Scotchlite helkurid ees, külgedel, õlarihmadel. Pehmendusega sang käes kandmiseks. Nutikas isesulguv magnetlukk. 2014 aasta mudelitel on ka kõhurihm. Sikk-sakk kummid üleriiete jaoks. Ees suur esitasku, külgedel tõmblukuga taskud. Põhi tugev plastist